* Billedet ovenfor er meget AI-genereret. Der er ikke nogen af os, der har mistet et ben eller fået nye tænder…

Vil AI snart udkonkurrere enhver virksomhed, der arbejder med online markedsføring? Næ, det tror vi faktisk ikke. Kun dem, der ikke er bedre end en gennemsnitlig AI-besvarelse.

“Er I ikke bange for AI?” er der efterhånden mange, der spørger os. Og nej, det er vi faktisk ikke. Altså, vi anerkender da, at mange godt vil prøve at se, om de kan “nøjes” med AI og spare penge på specialister og eksperter. Præcis som mange længe har gjort det med Google Translate frem for at bruge professionelle oversættere.

De fleste kan forhåbentlig godt anerkende, at det ofte også er ret tydeligt, når samtlige oversættelser er maskingenererede. Kan du ikke genkende denne holdning, så bare kig på Microsoft Bing Ads. Systemet er effektivt nok, men de danske oversættelser er helt håbløse og har tydeligvis ikke været forbi et menneske.

I hvert fald ikke et, der taler dansk.

Nå, men tilbage til den højaktuelle og – må vi næsten forstå – akutte AI-udfordring.

Lige en indskudt sætning her: Jeg har længe været stor fan af tankestreger, som ethvert indlæg fra år tilbage vil kunne bekræfte. Og jeg nægter at droppe disse, blot fordi ChatGPT har en nærmest sygelig forkærlighed for dem. Godt nok den ekstremt lange tankstreg, der benyttes i USA, men alligevel.

AI er “bare” et værktøj

ADELHOU er et webbureau, og vi skaber online-kampagner, hjælper med nyhedsbreve, skaber hjemmesider, tilbyder design-løsninger (ja, også til de gode gamle fysiske offline-produkter) og kan tilbyde hjælp som tekstforfatter og grafiker.

Og nej, vi er faktisk ikke bange for AI som konkurrent.

Vi var heller ikke bange for at miste opgaver inden for billedbehandling grundet PhotoShop – eller hjemmesideopgaver fordi WordPress gjorde det nemmere selv at lave en hjemmeside.

I stedet har vi gjort os selvtil specialister inden for eksempelvis en udvalgt WordPress-skabelon (den ekstremt brugervenlige og intuitive Divi) og bruger også fortsat PhotoShop og resten af Adobe-pakken.
Ligesom vi nu tester forskellige værktøjer inden for kunstig intelligens, så vi kender styrker og svagheder for hver især.

Har du arbejdet en smule med AI, så har du (forhåbentlig) også fanget de mange svagheder.

AI er nemlig et værktøj, og derfor er det ikke bedre end den, som bruger værktøjet.

Noget mange studerende også er ved at lære på den hårde måde.

Test AI op mod dig selv som ekspert

Med AI alene får du fejlbehæftede svar og løsninger, der kræver et skarpt øje og solid erfaring for at fange.

Er du i tvivl om, hvor effektivt AI er? Så spørg din foretrukne chatbot om noget, som du selv kender rigtig meget til. Min erfaring er, at du selv vil trumfe AI. Den vil dog svare, som om den selv er superekspert. Derefter kommer det efterhånden velkendte “Du har helt ret, jeg tog fejl”-svar, når du fanger den i det rene sludder.

Så ja, vi er helt med på, at AI eksisterer. Og vi anerkender, at det er et værktøj, der kan bruges. Vi skal dog også alle have for øje, at det kun er det: Endnu et værktøj.

Du skal selv fodre den med noget kvalitet, hvis du forventer, at der skal komme kvalitet ud i den anden ende.

Det er sådan, vi selv arbejder med AI, og derfor er vi ikke bange for AI. Men vi overlader saftsuseme heller ikke alt til dette værktøj. Hvorfor skulle vi, når nu vi selv er stærkere eksperter?!

Vil du også hellere tale med mennesker, der tør udfordre og har reel direkte erfaring, der ikke er “skrabet sammen” fra diverse hjemmesider? Eller foretrækker du at tale med ChatGPT, der fortæller dig, at du er dygtig og har ret. Alt i mens resultaterne på mærkværdig vis udebliver, selvom “Chad” fortæller dig, at du gør alt rigtigt?!

Valget er dit.

Imens hjælper vi fortsat vores kunder til målbare resultater, der eksisterer på bundlinjen og ikke kun i et fiktivt ChatGPT-svar.

Marketingtips

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få tips til din markedsføring 3-6 gange årligt. 



Check din mailboks for bekræftelse af tilmeldingen!