Vi var sammen med vores faste samarbejdspartner Nick Hartmann fra Hartmann Create til DMEXCO 2026 i Köln, og det blev desværre ikke den inspirerende og lærerige oplevelse, vi havde håbet på. Der var et par højdepunkter, men der var langt mellem snapsene. Dog nok ikke til diverse fester, som lod til at være omdrejningspunktet for mange.
“Hvad siger du?”
Der er altid larm, når mange mennesker er samlet på ét sted, men nu er det heller ikke vores første rodeo, så det forventes. DMEXCO var dog alligevel et støjhelvede uden lige.
Absolut ingen “scener” kunne undslippe lyd fra andre scener (der bød på vilde lydeffekter og videoafspilninger) eller den konstante summen af de ekstremt mange mennesker på relativt små områder.
Google var så smarte, at de udleverede høretelefoner, hvilket var en regulær genistreg. Godt nok kunne man stadig (gennem oplægsholdernes mikrofoner) høre støjen i baggrunden, men det var klart bedre.
Det må og skal kunne gøres bedre. Det har vi i hvert fald oplevet andre steder. Havde man opdelt salgsmessen og oplægsområdet mere, havde det fungeret bedre. Nok endda både for virksomhederne, der ofte forgæves spejdede efter eksisterende eller potentielle kunder samt alle os, der kæmpede med at nå fra én event til den næste.

Der er absolut ingen “ordnung” i Tyskland anno 2026
Af mere graverende “fejl” var der flere oplæg, der var annonceret som værende på engelsk, men så pludselig var på tysk, hvilket resulterede i masseudvandringer.
Samtidig var tidsplanen mere vejledende end reel.
Og ikke – som man nok ville tro – i den forstand, at der kom forsinkelser.
Næ nej, de startede såmænd gerne for tidligt.
Så når man hastede fra en kæmpe messehal til en anden for at nå et oplæg, og fejrede at man nåede frem 2 minutter inden start og fik en god siddeplads, kunne man efterfølgende opdage, at man alligevel var kommet for sent. De var halvvejs igennem det oplæg, der først skulle starte om et par minutter, hvorefter næste oplægsholder også gik på direkte efter, så tiden skred mere og mere… bagud.
Meget mærkværdigt.
Til gengæld kører deres offentlige transport med konstante aflysninger og forsinkelser. Det var helt ekstremt og fik DSB til at fremstå helt stabile og uhyggeligt effektive.
De lokale var generelt i højt humør og grinede bare, når vi fortalte, at vi troede, der var styr på tidsplanerne i Tyskland. Det er åbenbart en sandhed, der ophørte for 5-10 år siden. Nu skal man være glad, hvis ens tog ikke er aflyst og “kun” er forsinket med 15, 35 eller 50 minutters tid.
“Do you need a ticket?”
Nå ja, og så skulle man betale for absolut alt til DMEXCO 2026.
Er du tørstig efter lidt vand?
Det bliver lige knap 5 euro for 33 cl vand.
Men så kunne man da også selv vælge, om den skulle være med eller uden brus. Og nej, automaterne var ikke billigere. Det var samme pris alle steder.
Det uundgåelige resultat på en erhvervsmesse, hvor alle skal bruge kvitteringer til regnskabet, er, at der er kø alle steder. Utroligt nok var det heller ikke oplagt, at man skulle have en kvittering, så den kom først efter et spørgsmål om, hvorvidt man skulle bruge en “ticket”. Og selvom den normalt kaldes “receipt” eller lignende, så ja, det skal vi.
Og ja, der var også kø på toiletterne. De var dog upåklageligt rene hele vejen igennem. Dén ros skal de have.
Det var i øvrigt også en af de få siddepladser, der var til at få, når man ikke lige sad til et oplæg, der både var på engelsk og til tiden.
Frokost med indbygget stoleleg
Kampen om pladserne ved madboderne var intens, men deltagerne var generelt i godt humør. Vi var jo alle fanget i samme ballade, der bød på stoleleg under frokosten. På dag 2 var der (sjovt nok) pludselig rigtig mange, der havde medbragt vandflasker udefra.
Til gengæld var der radiobiler på et opholdsområde udenfor, hvor der også kunne købes dyrt vand og en bid mad. Dog stadig med en alarmerende mangel på siddepladser, så det var kantstenen ved rygerne eller at stå og svæve midt på asfalten et sted med lidt luft.
Hvis du, kære læser, føler, at denne mini-anmeldelse af DMEXCO 2026 er lidt i øst og vest, så er du ved at få samme oplevelse, som vi havde. Det var en noget forvirrende omgang, men der var også noget godt undervejs, som vi nok skal lave et par indlæg om også.
Kan vi bede om WordCamp-standarden
Der var også et stort fokus på “afterparty”-mulighederne i forbindelse med DMEXCO, hvilket i dén grad belyste, at den her konference primært var en salgsmesse med lidt oplæg og en masse fester til networking.
Det var ikke lige, hvad vi forventede, men vi lærte til gengæld, at vi i WordPress-verdenen er utroligt privilegerede, da der til diverse WordCamps både er inkluderet vand, mad og en masse læring og inspiration.
Vi glæder os derfor til WordCamp EU 2027 i Malaga, mens DMEXCO ikke behøver at udtrække os i konkurrencen om at få gratis billetter til deres 2027-udgave.
Det er vi (desværre) hellere foruden.
Indrømmet, der var nogle gode oplæg, men ikke noget, der ikke havde haft lige så stor værdi via et webinar. Primært fordi støjniveauet og omgivelserne var skabt til noget andet end læring og inspiration.
Du er både produkt og betaler
Grundlæggende virker DMEXCO som en messe, hvor man både betaler for billetten og selv er produktet. Derfor er man “jaget vildt” af alle de mange virksomheder, der gerne vil sælge deres software ind. Den hybrid har jeg ikke prøvet før.
Og jeg skal heller ikke bede om den igen.
Normalt er man selv produktet, når noget er gratis, mens man som betalende gæst typisk oplever at blive forkælet.
Det skulle de ikke bede om at levere på DMEXCO, der virker som en vild pengemaskine. Den slags, hvor diverse afterparties uden tvivl er lige så populære som radiobilerne. Det bevidnede de halvtomme messehaller på dag 2 også, da mange var ret langsomme til at møde op.
Men så var de sparsomme siddepladser mere tilgængelige, og køen til alt fra kaffe og vand til toiletterne var kortere.
