I dag er det 10 år siden, at den første version af blog- og content management systemet WordPress kom frem. Det er nu blevet det mest brugte CMS i verden, da det sidder på 18% af markedet på verdensplan. Det bliver af mange stadig kun betragtet som et blog-system, men det er også fremragende til at lave almindelige hjemmesider med.
WordPress egner sig til alle lige fra den lille enkeltmandsvirksomhed til store koncerner – for eksempel har Dansk Supermarked for nylig lanceret deres nye hjemmeside, som er lavet i WordPress.
Der findes pt. ca. 25.000 plugins til WordPress, som gør, at man kan udvide sin funktionalitet med fx. kontaktformular, søgemaskineoptimerings-hjælp, integration med sociale medier, kalender, webshop osv.
Se de hjemmesider, vi har lavet i WordPress >
ADELHOU leverer WordPress hjemmesider fra 4.999 kr. ex. moms.